Zakir Kaya : Bugün Dünya Kız Çocukları Günü: 'Her Yedi Saniyede Bir Kız Çocuğu Evlendiriliyor'       
 Bugün 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü. 

Amaç, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak. Cinsiyetçilik ve eşit olmayan görev dağılımı, UNICEF tarafından paylaşılan rapora göre oldukça küçük yaşlarda başlıyor. 

Bir yardım kuruluşuna göre dünya genelinde her yedi saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor... 

Türkiye'de ise nüfusun yüzde 29'u kız çocuklar. Son 6 yılda evlenmek zorunda bırakılan kız çocuğu sayısı 'tespit edilebilen resmi' rakamlara göre 232 bin. Son 6 yılda 142 bin çocuk anne oldu.

 Ayrıca ilköğretim çağında olup okuma gitmeyen kız çocuklarının sayısı, aynı durumdaki erkek çocukları sayısından 600 bin fazla.

11 Ekim; Türkiye, Kanada ve Peru'nun girişimleri sonucu 2012’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 'Dünya Kız Çocukları Günü' ilan edildi.

11 Ekim; Türkiye, Kanada ve Peru'nun girişimleri sonucu 2012’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 'Dünya Kız Çocukları Günü' ilan edildi.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2012 yılında Türkiye, Kanada ve Peru'nun girişimleri sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 11 Ekim'i "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan etti.
KHA- KKTC Temsilcimiz Ressam Selvi Sertdemir'in Çabaları ile Selvi Sertdemir de çocuk gelindi projesi ve çocuk gelinlere hayır sloganı ile yaptığı sergı ve etkinlikler için de kutluyor desteklıyorum Zakir KAYA -KHA -İZMİR

Yorum Gönder

0 Yorumlar